środa, 3 maja 2017

określenie

w moim przypadku za rok od grudnia 2015 do grudnia 2016 , także wyszło korzystniej w G12W.
Na pewno nie ja, kol. techniczny otrzymał dwie wersje obliczen. Róznica pomiedzy nimi wynika z nowej metodologi obliczen i wynikających z niej podwyzszonych zysków bytowych. Podwyzszenie to powoduje niestety obnizenie zapotrzebowania na ciepło, co nie jest zgodne z rzeczywistoscią ale jest zgodne z rozporządzeniem. Stara wartosc wskaznika zysków bytowych to 3,0 W/m2, wg nowej normy to 6,8 W/m2. Blizsza rzeczywistości jest wartosc 3.0 W/m2 i taką stosuję, mogło sie zdarzyc kilka obliczen z nową normą i dlatego podawałem  klimatyzacja do firmy   dwie wersje obliczen. Myslę ze wystarczy tych wyjasnien, gdybys był w temacie, to bys wiedział o co chodzi, a tak tylko mieszasz. Dla uzupelnienia zmiana wartosci wskaznika zysków bytowych nie ma wpływu na projektowe obciązenie cieplne a tylko na zapotrzebowanie na ciepło, o czym zapewne wiesz, ale inni nie.
Zużycie na całym domu razem z PC :

-T1 4800 kWh x 0.69 pln =3 312 pln
-T2 6500 kWh x 0.25 pln =1 625 pln
razem=4 937 pln (przesył+energia)
dziękuję za odpowiedź. Pierwotne założenia były, że dom ogrzewany będzie paliwem stałym-układ mieszany. Teraz jestem na etapie SSO i przyszła refleksja co dalej...jest jeszcze szansa dokonać niezbędnych zmian.U mnie jest też dotacja niesety tylko na panele słoneczne i zbiornik 300l C.W.U.
Aktualnie nabór na liste rezerwową.
Wygląda to tak iz po stronie gminy jest kompletne urządzenie i jego montaż , inwestor musi przygotować instalacje.
Brak ponoszonych kosztów w okresie 5 lat.Po tym terminie gmina proponuje odsprzedaż urządzenia , jesli inwestor nie wyraża zgody , gmina zabiera na własny koszt "swój" sprzęt.
Niestety nie wiadomo za ile będą chciali odsprzedać urządzenie po okresie 5 lat.No i sa to tylko panele, które pokryją tylko zapotrzebowanie na C>W>U i to nie zawsze.:/
Nie upieram się przy jedynej słusznej opcji, lecz szukam optymalnego rozwiązania dla zastosowanej technologii:
-poddasze użytkowe izolacja 30cm.
-ściany zew.BK (kl500)24+15cm styro. szary
-ściany wew.BK (kl700)
-stropy żelbetowe gr.14cm
-wylewki 5cm z planowanym układem wodnego ogrzewania podłogowego
A teraz ile zaoszczędziłem : G11 0.55 pln x 11 300 kWh= 6 215 pln -4937 pln = 1 278 pln taniej w G12W niż w G11Trzeba odpowiedzieć na pytania ;
- ile m2 będzie ogrzewanych oraz czy to będzie podłogówka, kaloryfery czy system mieszany ??
-czy będzie potrzebny bufor ? - to określi się z wyliczeń lub z pomiarów ciepłomierzem .
- Jeżeli przepływy będą właściwe bez bufora, to będzie zbędny. Im prostszy układ tym korzystniej ,
- Większość szanownych kolegów , którzy się udzielają na forum są przeciwni buforom, sprzęgłom i takie mają instalacje i są z nich zadowoleni ,
- korzystnie by było gdyby instalator pompy widział instalacje grzewczą przed zabudową ( podłogówka ) i miał możliwość ew. zmiany.  Odnośnie opłacalności PC , szczególnie z małym obciążeniem cieplnym , jest jeszcze jedna sytuacja za grzałkami na CO i CWU.
Chodzi o dotacje na PV- u mnie rusza projekt na dofinansowanie z gminy na realnym poziomie 74%.
Od lipca funkcjonuje ustawa o OZE i podobno w Tauronie nie robią problemu z rozliczaniem kWh 1:0.8 i 1:0.7.
Odnośnie kosztów , to pomysł jest taki by ratę na wkład własny dobrać ze średnią za energię elektryczną ( wtedy nie musimy praktycznie angażować http://klimatyzator.eu/klimatyzacja-do-biur-i-gastronomii/   swoich pieniędzy- zamieniamy koszt za prąd na ratę do np Boś na 1%), natomiast wielkość instalacji PV należy dobrać odpowiednio większą- aby praktycznie pokryć swoje roczne zapotrzebowanie.Po 3-5 latach powinniśmy już praktycznie nie ponosić kosztów za energię ektryczną ( może abonamenty, podatki czy różnicę w zużyciu)
7500kW na c.o+ ok.3000kWh na cwu czyli ok.10000kWh na calości i ok.3000zł prądem przy inwestycji w prąd na c.o+cwu ok.5tys.złA 10000kWh z pompą ciepła to ok.4000kWh i 1200zł przy inwestycji ok.20tys.zł.Na jakiej zatem podstawie obstawiasz wygraną prądu ?Na własnym widzimisie a nie na matematyce ?
W T2 puszczamy (jeśli nie ma konieczności wcześniej ) zmywarkę i pralkę. Dodam ,że gazu w ogóle nie mam-wszystko jest na prąd.
G12W opłaca m i się o każdej porze roku-czysty zysk bez utraty komfortu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz