poniedziałek, 2 kwietnia 2018

biuro

Dziś firm bez biur jest coraz więcej. Ostatecznie chodzi o to, żeby tworzyć nowe rzeczy, wykonywać zadania i rozwiązywać pojawiające się problemy, a nie gromadzić się w jednym miejscu i spędzać przy biurkach 8 godzin dziennie.
Naturalnie kiedyś wyglądało to inaczej. Do pracy się szło, a następnie się w niej "było". Dobór słów nieprzypadkowy, bo tak się kiedyś podchodziło do pracy. "Przebywało" się w niej, ale już niekoniecznie robiło cokolwiek pożytecznego. Na szczęście czasy te minęły. Nie tylko inaczej dziś traktujemy pracę, ale też coraz częściej pracujemy zdalnie, czyli z domu. Są też firmy, szczególnie małej i średniej wielkości, które w ogóle nie mają jednej, centralnej "placówki".

Do tego też trochę zmusiły nas czasy. Firmy bardzo dokładnie liczą dziś koszty, a powierzchnia biurowa jest coraz droższa. W Warszawie ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych (ok. 35–40) za metr kwadratowy (o górnych granicach może nie wspominajmy…). Koszt wynajmu niewielkiego pomieszczenia to tysiące złotych. Coraz droższy jest również czas pracowników, a do biura trzeba jakoś dotrzeć, bo i korki nie maleją.
http://besthghsuppliers.blogspot.com/


   Rzecz jasna wynajęcie biura to nie jedyne koszty działalności, trzeba jeszcze wszystko utrzymać, zachować w czystości itp.Poza tym fizyczna obecność w pracy, jak się okazuje, nie oznacza większej wydajności. Dlaczego? Z różnych powodów. Na przykład kwitnie tzw. życie biurowe, a więc nieskończona liczba prywatnych rozmów, częste wyjścia "na papieroska", nawet osób niepalących, i tak dalej. Czasem wystarczy kogoś spotkać przy ekspresie do kawy, by stracić pół godziny. Już nie mówiąc o sezonie grypowym, gdy pracownicy zarażają się nawzajem.

Przepisy jednoznaczne

Przepisy nie przewidują jednak takiej sytuacji, jak firma bez siedziby. Nie znaczy to jednak, że trzeba mieć biuro, bo "w papierach" wystarczy podać adres domowy.
http://willpinkfloydare.blogspot.com

Zmiana modelu pracy została zauważona i odnotowana w przepisach. Konkretnie w Kodeksie Pracy – praca zdalna to "e-praca" lub "telepraca". Rozumie się przez to świadczenie pracy poza siedzibą firmy i przekazywanie pracodawcy jej wyników za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. maila). Przepisy te znajdziemy w Kodeksie Pracy w dziale II: Stosunek pracy, rozdział II b – Zatrudnienie pracowników w formie telepracy. Formalnie może to być rozwiązywane na różne sposoby, jako normalna umowa o pracę (etat), ale także umowa cywilnoprawna, a więc o dzieło, zlecenie czy umowa agencyjna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz