poniedziałek, 2 kwietnia 2018

pracownicy

Koronnym argumentem pracodawców, którzy każą pracownikom przychodzić do biura, jest rzekomo większa kontrola nad tym, co robią.

Zdają się to potwierdzać wyniki badań Fundacji Obserwatorium Zarządzania. Zgodnie z nimi największy problem związany ze zdalną pracą polega na fizycznym udziale (a właściwie jego braku) w spotkaniach, naradach czy procesach decyzyjnych firmy. Na kolejnym miejscu znalazł się brak możliwości kontroli nad pracownikiem, a na następnych problemy ze słabą wydajnością pracowników i ich niską motywacją.
https://orfirmeris.blogspot.com
Badania badaniami, ale nie da się przecież stać nad biurkiem pracownika non stop, a rozliczyć jego pracę można na podstawie rezultatów. Podchodząc do tego w taki sposób, paradoksalnie większą kontrolę ma się czasem nad pracownikiem na drugim końcu Polski, niż tym, który siedzi za ścianą.

Wyludnianie się biur dostrzegli producenci oprogramowania. Mail powoli staje się przestarzałą formą służbowej komunikacji, podobnie jak stary, ale wciąż użyteczny Skype. Mamy dziś całe mnóstwo aplikacji, które z jednej strony pozwalają na stały kontakt między pracownikami, a z drugiej strony na skuteczną kontrolę.
http://thatpaydayloansund.blogspot.com

Jednym z takich podstawowych narzędzi jest aplikacja Microsoft Teams zintegrowana z pakietem programów biurowych Office 365. Jest dość zbliżona do popularnego Slacka – choć bardziej rozbudowana. Microsoft Teams to po prostu taki cyfrowy open space. To potężna i wielopoziomowa platforma do codziennej i roboczej komunikacji. W zasadzie nie sposób opisać wszystkich jej opcji, gdyż umożliwia ona jednoczesny kontakt wszystkich uczestników zdalnego spotkania, przy jednoczesnym kontakcie jedynie wybranych osób, wymianę i bieżącą edycję dokumentów, tworzenie wydarzeń i projektów, ich archiwizowanie, synchronizowanie tego z kontaktami, terminami itp.

Wspomnieliśmy Slacka, więc warto dodać o nim kilka słów, gdyż jest to narzędzie stworzone specjalnie do zarządzania projektami i komunikacją w firmie. Dzięki niemu możemy wysyłać wiadomości na wiele różnych sposobów (chat, grupy otwarte i prywatne kanały tematyczne). Jego użyteczność polega też na łatwej integracji z takimi aplikacjami jak Trello, Google Docs, GitHub czy nawet RSS.

Specjalnie do zarządzania czasem pracowników, którzy nie są zgromadzeni w biurze, została zaś wymyślona aplikacja Toggl. Pozwala przypisać konkretnym pracownikom określoną pracę do wykonania, ale przede wszystkim sprawdza czas, jaki do tego jest potrzebny. Dzięki monitorowaniu tego, ile czasu pracownicy przeznaczają na wykonanie konkretnych zadań, można lepiej zaplanować realizację danego projektu.

Oczywiście to tylko kilka popularnych programów służących do sprawnego komunikowania się w firmie. Na rynku jest ich o wiele więcej. Wykorzystanie każdego z nich zależy od szczegółowych potrzeb czy preferencji użytkowników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz